Felvette a Mogyoródi Sándor Huszárokat a megyei értékek közé a Pest Megyei Értéktár. A felterjesztést a Mogyoród Települési Értéktár Bizottság tette.
A Mogyoródi Sándor-huszárok és Történelmi Lovas Hagyományőrzők Egyesületének hivatalos bejegyzése 2010. évben történt, de már azt megelőzően már folytatta hagyományőrző tevékenységét. Zászlójukat 2006-ban szentelték föl a magyar huszár társadalom küldöttségei jelenlétében. Taglétszámuk 22 fő, ebből 15 fő lovasított, egyenruhával rendelkező, „hadra fogható” huszár.
Az Egyesület célja, hogy a magyar katonai hagyományőrzés szép és emberpróbáló feladatát, a huszár fegyvernem bemutatásával ápolja és életben tartsa, ezzel is erősítve a nemzettudatot. Élő történelem órákkal, csatajelenetekkel mutatják be felnőtteknek és a felnövekvő ifjúságnak az 1848-49-es szabadságharcban részt vett (eredetileg császári és királyi) 4. huszárezred katonáinak történetét. Lelkesen vállalják a lovas huszársággal járó sok-sok fizikai fáradalmat, törődést és a nem csekély anyagi terheket elkötelezettségből, miközben éltetik a huszárokra mindig is jellemző csapatszellemet, összetartást, a becsületes, példamutató életet.
Természetesen Mogyoródon a huszárok nélkül nem zajlik jeles esemény, de ezen kívül számtalan Pest megyei, illetve hazai jeles események szereplői, sőt határainkon túl is éltetik a híres magyar huszár virtust.
A településük határait a Sándor Huszárok régen túllépték, a Kárpát-medence hagyományőrzői nagy családjának elismert tagjai. Pest megye szinte minden tájegységén ismertek, s mindig szívesen látott szereplők, amint a fenti kivonatos eseményjegyzék is tartalmazza. Budapest Hősök tere, Budai Vár, Vác, Fót, Dunakeszi, Veresegyház, Kerepes, Isaszeg, Gödöllő, Szada, Szentmártonkáta, Kóka, Dány, Galgahévíz, stb. Jelen voltak a Lovas Világtalálkozón, és többek között ők nyitják meg a Nemzeti Vágta központi rendezvényét.
Megjelenésükkel, bemutatóikkal, látványos és korhű viseletükben mindig elismerést váltanak ki a jelenlévőkből. Szívesen tartanak ismertetőket, felelevenítve a huszár hagyományokat, amelyeket látva és halva minden magyar büszkén húzza ki magát. A gyermekeket a rendezvények végén felültetik a lovakra, s így bennük is maradandó élmények mélyülnek el. Tartanak felkérésre iskolai rendhagyó történelem órákat, s szerepeltek már filmben, s színdarabban is. Tökéletesen megtestesítik a csak a magyarságra jellemző, virtusokban kiemelkedő lovas harcmodort. Büszkén viselik a Nádasdy Ferenc huszár generális, gróf Hadik András tábornagy, Kováts Mihály huszár ezredes, s még sok magyar hazafi által az egész világot ámulatba ejtő harcmodort híressé tevő huszár nevet.
A Sándor Huszárokkal itt lehet találkozni:
(Borítókép forrása: magyarhuszar.hu)
Mogyoród Nagyközség Önkormányzat „Élhető települések” felhívásra beadott pályázata 300 millió forint vissza nem térítendő európai…
A hatalmas esőzések miatt a Mogyoródi-patak bal partján, a Főtérnél, a gyalogos hídtól számolva 38…
A HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzési adatai, valamint a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti…
A Szent Mihály Főangyal-templom virágoskertjébe mindig öröm belépni: sokszínű virágok, gondozott örökzöldek gyönyörködtetik a szemet.…
Hosszan tartó, súlyos betegséget követően, 2023 decemberében, életének 78. évében elhunyt Németh Sándor kézilabdaedző. Mivel…
Fájó szívvel búcsúzott a mogyoródi közösség Lesku Ferenctől, aki az elmúlt 30 évét településünkön töltötte.…