A 2021-es év eseményeit és eredményeit értékeli sorozatunkban a mogyoródi képviselő-testület. dr. Szabó István képviselő beszámolója következik.
Mogyoród az elmúlt időszakban fejlődött, hiszen – alapvetően a különböző állami támogatások eredményeként – bölcsőde épül, turisztikai fejlesztések valósulnak meg, az ott dolgozók munkájának eredményeként működnek a közintézményeink. A település arculata azonban egyre inkább megváltozik, elveszíti azt a jellegét, amelyet megszoktunk és amihez az itt élők többsége ragaszkodna. Egy településnek fejlődni kell, ez nem kérdés: de ez a folyamat tervezett, átgondolt és az itt élők közösségének igényeihez igazodó kell legyen. A szinte korlátok nélküli belterületbe vonások, a helyi építési szabályok fellazításának következményeként olyan számú – sok esetben többlakásos – lakóingatlan megjelenését eredményezik, amely községünk életminőségét már érezhetően rontja, településrészek arculatát visszavonhatatlanul változtatja meg.
A COVID miatt az elmúlt évben a jogszabályok lehetővé tették, hogy a döntéseket a polgármester egyedül hozhassa meg – adott esetben képviselői tiltakozás ellenében is – és ez felerősítette az előbbiekben jelezett folyamatokat. Szerencsére ma már a 9 fős testületben kialakulni látszik egy többség, amely érzi a helyzet tarthatatlanságát és határozottan meg akarja változtatni ezt a gyakorlatot. Jelzésértékű, hogy a vészhelyzeti jogrend megszűnése után a képviselő-testület azonnal bizottságot állított fel egyes polgármesteri – önállóan hozott – döntések felülvizsgálatára. A számos szabálytalanságra (például a döntés szükségességének és arányosságának figyelmen kívül hagyására) utaló jelentést a testület elfogadta, de napirendre került végre a korábbi – általam is sokat kritizált – működési szabályzat (SZMSZ) korrekciója, illetve a belterületbe vonások gyakorlatának felülvizsgálata is.
Azon leszek a jövőben is, hogy Mogyoród fejlődését ne egyes – adott esetben a községfejlesztéshez hozzájárulást nem, vagy alig fizető – magánszemélyek, cégek ingatlanfejlesztési projektjeinek üzleti eredménye, hanem a község többségének jogos igénye határozza meg. A legutóbbi közmeghallgatáson elhangzottak világos üzenetet jelentenek: a faluközpontban legyen végre művelődési ház, de ugyanitt akadályozzuk meg a profitmaximalizáló többlakásos társasházak térhódítását! Sokszínű közösségeket építsünk és ne szürke csarnokvárost! Őrizzük meg Mogyoród természeti és kulturális, történelmi értékeit!
Munkámmal – az ebben egyetértő képviselőtársaimmal közösen – a jövőben is azon leszek, hogy Mogyoród fejlődjön, de szabályozottan, az itt élők többségének elvárásait figyelembe véve és ne váljék véglegesen az ingatlanspekuláció áldozatává.
Mogyoród Nagyközség Önkormányzat „Élhető települések” felhívásra beadott pályázata 300 millió forint vissza nem térítendő európai…
A hatalmas esőzések miatt a Mogyoródi-patak bal partján, a Főtérnél, a gyalogos hídtól számolva 38…
A HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzési adatai, valamint a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti…
A Szent Mihály Főangyal-templom virágoskertjébe mindig öröm belépni: sokszínű virágok, gondozott örökzöldek gyönyörködtetik a szemet.…
Hosszan tartó, súlyos betegséget követően, 2023 decemberében, életének 78. évében elhunyt Németh Sándor kézilabdaedző. Mivel…
Fájó szívvel búcsúzott a mogyoródi közösség Lesku Ferenctől, aki az elmúlt 30 évét településünkön töltötte.…